In a stunning upset, veteran teacher and former Eastern Brown School District Athletic Director Lowell Richey won election on to the Eastern School Board of Education, ousting incumbent Vernon Creighton.
According to the Brown County Board of Election’s unofficial election night total, Richey amassed 1,585 votes, good for more than 28 percent of the total of 5,594 votes compiled for the school board election. He’s joined on the school board by incumbents Martin Yockey (26 percent, 1,467 votes) and Ken Kelch (23.5 percent, 1,316 votes).
Creighton, who earned a respectable 1,226 votes, lost by just 90 votes.
In Fayetteville, with only 150 votes counted for, Randall Carson won election for mayor, beating interim Mayor Bob Campbell by six votes. Carson earned 49 total votes.
Joining him on village council in Fayetteville is Edward Coleman and James McMullan.
In the Western Brown School Board of Education race, JoAnn Hildebrandt finished first, followed by fellow incumbent Richey Pride and newcomer Brian Rhoades. Shane Bishop lost by 31 votes.
In contested township elections, Mike Foster won the Pike Township trustee race by more than 110 votes, picking up 41 percent of the total vote of more than 1,000 cast ballots. Gary Gray was re-elected trustee in Pleasant Township, Eric Gray beat Dallas Huff by seven votes in Byrd Township, and Kathy Dingus picked up 49 percent of the vote to be named Sterling Township Trustee, beating out Dan Frazier and Barbara Watson.
Ripley Mayor Tom Leonard won re-election in a close race, winning by 41 votes over Scott Eagan, while Tiffany Regenstein and Bill Taylor won election to village council, beating out incumbent Linda South.
Both Georgetown Mayor Dale Cahall and Mt. Orab Mayor Bruce Lunsford won re-election unopposed.
Below are a list of candidates for mayor, council, township trustee, and more. Winners of each race are in bold.
VILLAGES
Aberdeen – Mayor and two council seats
Mayor – Jason Phillips
Council – Billie J Eitel
Council – Tony Combess
Council – Wanda Perraut
Fayetteville – Mayor, two council seats and clerk/treasurer
Mayor – James J Thery, Sr
Mayor – Randall Carson
Mayor – Robert Aubry
Mayor – Bob Campbell
Mayor – Jody F Edwards
Mayor – Tina Houk
Council – James W McMullen
Council – Edward E Coleman
Council – Robert R Williams
Clerk/Treas – Barbara J Kiley
Georgetown – Mayor and two council seats
Mayor – Dale E Cahall
Council – Virginia Colwell
Council – Kelley Campbell Jr. (Write-In)
Hamersville – Mayor, three council seats and two board of public affairs
Mayor – Betty Kirkpatrick
Council – Kimberly M Budke
PBA – Megan Treadwell
PBA – Steven Ernst
Higginsport – Mayor and two council seats
Mayor – Eddie Crawford, Jr
Council – Karen Burchwell
Council – Jennifer Elliott
Council – Patrick Elliott
Mt. Orab – Mayor, two council seats and two board of public affairs
Mayor – Bruce Lunsford
Council – Fred Hansen
Council – Woody Whittington
BPA – Robert E Meyer
BPA – Michael K Kirk
Ripley – Mayor and two council seats
Mayor – Scotty Eagan
Mayor – Tom Leonard
Council – Judy Brooks
Council – Kathy Lynn Lewis
Council – Tiffany Regenstein
Council – Linda South
Council – William Taylor III
Russellville – Mayor and two council seats
Mayor – Amy Rau (Write-In)
Council – Brenda Weatherspoon
Council – Alyssa Woollard
Sardinia – Mayor and two council seats
Mayor – Todd Bumbalough
Council – John G Hudepohl
Council – Bill North
TOWNSHIPS
Byrd – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Connie Scott
Trustee – Dallas R Huff
Trustee – Eric R Gray
Clark – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Tammie Sue Ogle
Trustee – Steven A Wallace
Eagle – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Donna Young
Trustee – Joseph M Purdy
Franklin – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Tracy Berry
Fiscal Officer – Charlotte Gifford
Fiscal Officer – David Daniel
Trustee – Frank Fussnecker
Green – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Pam Campbell
Trustee – Daren Howser
Huntington – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Alisa Applegate
Trustee – Randy L Ginn
Jackson – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Warren G Wagner
Trustee – Danny Smith
Jefferson – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Sandra Best
Trustee – Jeff Johnson
Lewis – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Troy R Farrell
Trustee – Robert Starrett
Perry – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Lisa C Tussey
Trustee – William Pritchard
Pike – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Jenny Lind Conrad
Trustee – Michael Foster
Trustee – Mike Ober
Trustee – Harmon Sizemore
Pleasant – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Lori E Drake
Trustee – Gary L Gray
Trustee – Mike Napier
Scott – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Joni G Wallace
Fiscal Officer – Linda Reyes
Trustee – Tommy Vaughn
Sterling – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Marilyn J Lawrence
Trustee – Kathy A Dingus
Trustee – Dan Frazier
Trustee – Barbara Watson
Union – Trustee and Fiscal Officer
Fiscal Officer – Angela Hauke
Trustee – Richard Haitz
Trustee – Mike Darnall
Washington – Trustee and Fiscal Officer
Trustee – John Corboy
SCHOOL BOARDS
Brown County ESC – tw
o seats
Jim Ferguson
Bryan Mount
Eastern – three seats and one unexpired term ending 12-13-17
Deborah Forsythe (unexpired term)
Vernon E Creighton
Kenneth W Kelch
Lowell Richey
Martin L Yockey
Fayetteville-Perry – three seats
Kathleen Johnson
Angela C Murphy
Craig Smucker
Georgetown Exempted – two seats
Ray Virost
Jeff Donohoo
Ripley-Union-Lewis-Huntington – two seats
Jeffrey T Cluxton
Jeff Wilson
Western Brown – three seats
Shane Bishop
JoAnn Hildebrandt
Richey Pride
Brian Rhodes