Grandfather charged in boy’s death Vilvens signs with Mount St. Joseph SBAAC awards girls tennis all-stars Layman inducted into Miami University Athletic Hall of Fame SBAAC hands out awards to First Team girls’ soccer all-stars John D Marks Fourteen indicted by Brown County Grand Jury Commissioners donate to task force Voters return Worley to the bench Georgetown Police Department welcomes new officers Ruby A Ratliff Donna J Moore Stella M Glasscock Ellen L Gelter Alverda T Guillermin Justin N Beach EHS dedicates ‘Kiser Court’ SBAAC awards First Team football all-stars, winning teams Sizer earns SBAAC American Division Volleyball Player of Year honors for 3rd straight year Broncos to host Blue Jays for OHSAA ‘Jimmy Young’ Foundation Game, Nov. 17 Vern W Kidd Jr Brown County Election Results – 2017 Michael D Hines Raymond W Napier Leslie E Boyle Gary L Barber Meth makes a comeback The bomber crash of 1944 4-H holds ‘shootout’ with BCSO County jobless rate falls Russell K Wolfer SHAC recognizes volleyball all-stars SHAC cross country all-stars take home awards Eastern girls finish runner-up in SHAC golf standings Week 10 football roundup Kathleen J Bright Sister Marjean Clement Veterans Service Office Moves G’town FFA has great fair Bald Eagles spotted 2017 Celebration of Lights being planned Eight indicted by grand jury Carlos L Beck Georgetown XC teams qualify for regional championship meet Warriors advance to Div. II Regional Meet Lady Rockets reach end to successful volleyball season Week nine football roundup Lady Warriors regional bound Amy J Caudill Bertha Lindsey Bobby S Conley Body found in ditch, investigation underway Former Aberdeen Fiscal Officer pleads guilty Keeping kids safe on the school bus Mary E Hahn Gary R Cornette Week 8 football roundup Notable soccer season reaches end for G-Men Lady Broncos are SBAAC American Division XC champs SHAC XC title goes to Lady Warriors Arthur Smith Eugene M Jennings Jr Billy R Kilgore Sr Carol D Roberts Thelma L Gray Sheriff Ellis meets President Trump Quarter Auction to pay for fire engine restoration Upcoming Quarter Raffle, Oct. 14 to benefit PRC Man found dead in ditch Rev Alvin B Woodruff Jackson L Russell Lady Broncos bring home 11th SBAAC American Division title in 12 years Lady Rockets wrap up regular season Warriors rally for win Broncos make it two in a row Helen L Whalen Veterans saluted at the Brown County Fair Fayetteville cancels school after threat Tommy J Stamper Sue Day Broncos move closer to SBAAC American Division title Lady G-Men working hard, showing improvement Sports complex soon to open in Mt. Orab Week 6 football roundup H Ray Warnock Jennings faces multiple sex offenses Georgetown nears water system completion Bible Baptist Barbeque brings big crowd Linda Taylor Rene Sizemore-Dahlheimer Eugene Snider Eric Workman Gregory Terry Edith M Moore Eileen Womacks Michael C Jennings Janice K Brunner Cheer squads compete at ‘Little State Fair’ Truck, tractor pulls draw a crowd at Brown County Fair Week 5 football roundup

Local athletes advance to track and field regionals

Eastern Brown’s Cassidy Staggs ran for a SE District Division III Title in the 300 meter hurdle race and placed runner-up in the district meet in the 100 meter hurdles. Above, Staggs runs for a Southern Hills Athletic Conference title in the 100 meter hurdles.

Lady Warriors place runner-up in SE District Div. III – 

By Wade Linville – 

Ohio’s high school district track and field tournaments wrapped up last week, and there were some talented athletes from high schools in Brown County to earn a berth in the regional tournaments after placing in the top four in district tourney competition.
Fayetteville-Perry sophomore Cecilia placed third in the 800 meter run with a time of 2:33.62 at the Southwest District Division III Championship Meet held at New Richmond High School that wrapped up May 20, earning a berth in the OHSAA Division III, Region 12 Track and Field Tournament at Troy.
Georgetown freshman Madison Moore placed runner-up in the 300 meter hurdle race with a time of 51.83 while competing in the Division III District Meet at New Richmond, earning a berth in the Troy Regional Tournament.
The Georgetown girls 4×200 meter relay team made up of senior Lexi Drake, freshman Allyson McHenry, freshman Hailey Gregory, and freshman Hannah Gregory ran for a third place district finish with a time of 1:55.26 to advance to the regional tourney.
The Georgetown girls 4×800 meter relay team consisting of freshman Kati Colwell, sophomore Laura Wood, senior Karrington Ecker, and freshman Madison Moore placed fourth at the district tourney with a time of 11:52.85 to earn a berth in the Troy Regional.
Georgetown senior Tanner Householder placed runner-up in the Southwest District Division III Track and Field Tournament in the 110 meter hurdles with a time of 16.93 to advance to the Troy Regional.
Householder ran for the district title in the 300 meter hurdle race with a time of 42.00.
Georgetown’s 4×100 meter relay team made up of sophomore Emerson Cahall, Householder, senior Chris Dietrick, and junior Logan Doss ran for a fourth place finish with a time of 47.29 to qualify for the Region 12 tourney.
Georgetown’s 4×800 meter relay team (Cahall, Householder, sophomore Finn Tomlin, and sophomore Tanner Ellis) ran for a fourth place district finish with a time of 9:11.78 to qualify for the regional meet.
Dietrick qualified for the regional meet in the pole vault event after placing runner-up in the district meet by topping the bat at 10-06.
Georgetown junior Logan Doss placed fourth in the district in the long jump event with a leap of 19-11 to qualify for the regional meet.
Fayetteville senior Andy Smith placed runner-up in the district in the shot put event with a toss of 36-09 to qualify for the regional meet.
In the Southeast District Division III Track and Field Meet at Southeastern there were some athletes of Eastern Brown High School to qualify for the regional meet at Lancaster.
Eastern junior Cassidy Staggs placed runner-up in the district in the 100 meter hurdle race with a time of 16.88, earning a berth in the Region 11 tourney.
Staggs claimed the district title in the 300 meter hurdle race with a time of 48.34 to qualify for the regional tourney.
Eastern junior Madison Hopkins finished runner-up in the district in the 100 meter dash with a time of 13.10 to earn a berth in the Lancaster Regional.
Hopkins also qualified for the regional meet in the 200 meter dash, placing third in the district meet with a time of 26.97.
Hopkins placed runner-up in the district in the long jump with a leap of 17-01.25, qualifying for the regional tourney in that event, as well.
Eastern Brown’s 4×200 meter girls relay team made up of Staggs, freshman Emily Fannin, freshman Juanita Frost, and senior Jensen Sowers placed third in the district with a time of 1:52.70 to advance to the regional meet.
The Eastern Brown girls 4×400 meter relay team (Sowers, Fannin, Staggs, and Hopkins) ran for a first place district finish with a time of 4:20.06 to qualify for the regional meet.
Eastern senior Blake Rigdon placed runner-up in the 1,600 meter run at the Southeastern District Meet with a time of 4:36.46 to earn a berth in the regional meet.
Rigdon also advanced to the regional meet in the 3,200 meter run, placing third in the district tourney with a time of 10:10.21.
Eastern Brown junior Mikayla Farris threw for a third place finish in the discus event at the Southeast District Division III Meet at Southeastern with a distance of 113-00, qualifying for the Lancaster Regional Tournament.
Farris also qualified for the regional meet in the shot put event, placing fourth in the district tourney with a personal best throw of 34-00.
With a runner-up overall finish, the Eastern Brown Lady Warriors advanced as a team to the Lancaster Regional Meet, while the Eastern Warriors placed seventh of 18 teams in the district tourney.
Western Brown senior Brianna Pack threw for a fourth place finish in the shot put event with a toss of 35-10.25 while competing at the OHSAA Southwest District Division I Track and Field Tournament at Mason High School, qualifying for the regional meet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2016 News Democrat