Vilvens signs with Mount St. Joseph SBAAC awards girls tennis all-stars Layman inducted into Miami University Athletic Hall of Fame SBAAC hands out awards to First Team girls’ soccer all-stars John D Marks Fourteen indicted by Brown County Grand Jury Commissioners donate to task force Voters return Worley to the bench Georgetown Police Department welcomes new officers Ruby A Ratliff Donna J Moore Stella M Glasscock Ellen L Gelter Alverda T Guillermin Justin N Beach EHS dedicates ‘Kiser Court’ SBAAC awards First Team football all-stars, winning teams Sizer earns SBAAC American Division Volleyball Player of Year honors for 3rd straight year Broncos to host Blue Jays for OHSAA ‘Jimmy Young’ Foundation Game, Nov. 17 Vern W Kidd Jr Brown County Election Results – 2017 Michael D Hines Raymond W Napier Leslie E Boyle Gary L Barber Meth makes a comeback The bomber crash of 1944 4-H holds ‘shootout’ with BCSO County jobless rate falls Russell K Wolfer SHAC recognizes volleyball all-stars SHAC cross country all-stars take home awards Eastern girls finish runner-up in SHAC golf standings Week 10 football roundup Kathleen J Bright Sister Marjean Clement Veterans Service Office Moves G’town FFA has great fair Bald Eagles spotted 2017 Celebration of Lights being planned Eight indicted by grand jury Carlos L Beck Georgetown XC teams qualify for regional championship meet Warriors advance to Div. II Regional Meet Lady Rockets reach end to successful volleyball season Week nine football roundup Lady Warriors regional bound Amy J Caudill Bertha Lindsey Bobby S Conley Body found in ditch, investigation underway Former Aberdeen Fiscal Officer pleads guilty Keeping kids safe on the school bus Mary E Hahn Gary R Cornette Week 8 football roundup Notable soccer season reaches end for G-Men Lady Broncos are SBAAC American Division XC champs SHAC XC title goes to Lady Warriors Arthur Smith Eugene M Jennings Jr Billy R Kilgore Sr Carol D Roberts Thelma L Gray Sheriff Ellis meets President Trump Quarter Auction to pay for fire engine restoration Upcoming Quarter Raffle, Oct. 14 to benefit PRC Man found dead in ditch Rev Alvin B Woodruff Jackson L Russell Lady Broncos bring home 11th SBAAC American Division title in 12 years Lady Rockets wrap up regular season Warriors rally for win Broncos make it two in a row Helen L Whalen Veterans saluted at the Brown County Fair Fayetteville cancels school after threat Tommy J Stamper Sue Day Broncos move closer to SBAAC American Division title Lady G-Men working hard, showing improvement Sports complex soon to open in Mt. Orab Week 6 football roundup H Ray Warnock Jennings faces multiple sex offenses Georgetown nears water system completion Bible Baptist Barbeque brings big crowd Linda Taylor Rene Sizemore-Dahlheimer Eugene Snider Eric Workman Gregory Terry Edith M Moore Eileen Womacks Michael C Jennings Janice K Brunner Cheer squads compete at ‘Little State Fair’ Truck, tractor pulls draw a crowd at Brown County Fair Week 5 football roundup Lady Broncos rise to 11-6 with win over Batavia

Eastern’s Rigdon, Purdy earn AP SE District Div. III honors


By Wade Linville –

The 2016-17 list of Associated Press Southeast District boys basketball all-stars has been released, and appearing on the list are two members of the Eastern High School varsity squad.
Eastern senior Blake Rigdon and junior Garyn Purdy have both been named to the AP Southeast District Division III Third Team.
Rigdon, a three-year letterman, led the Warriors in scoring with an average of 14 points per game while also averaging 4.8 rebounds and 2.8 assists per contest. He shot 44-percent from the field and 73-percent from the charity stripe during his senior season on the hardwood.
Purdy, a two-year letterman, averaged 13 points per game to go along with 7.5 rebounds and two steals per contest. He shot 41-percent from the field, 31-percent from three-point range, and 73-percent from the foul line this past season.

2016-17 Associated Press All-Southeast District Boys            Basketball

DIVISION III
First Team
Isaiah Howell, Proctorville Fairland, 6-2, Jr., 15.2; Luke Thomas, Proctorville Fairland, 6-0, Jr., 15.5; Dylan Swingle, Bainbridge Paint Valley, 6-11, Jr., 21.3; Eric McLaughlin, Lynchburg-Clay, 6-5, Jr., 20.4; Tanner Holden, Wheelersburg, 6-5, So., 14.7; Landon Carroll, Oak Hill, 6-0, Jr., 18.0.
Co-Players of the Year: Isaiah Howell, Proctorville Fairland; Dylan Swingle, Bainbridge Paint Valley
Coach of the Year: Norm Persin, Oak Hill

Second Team
Chace Harris, Albany Alexander, 6-2, Sr., 15.0; Jacob Dovenbarger, Bidwell River Valley, 6-6, Sr., 14.3; Gunner Short, Proctorville Fairland, 6-2, Jr., 15.8; Ethan Wilson, Ironton, 6-2, So., 13.2; Mason Darby, Ironton Rock Hill, 6-5, So., 17.8; Tayshaun Fox, South Point, 5-10, So., 15.0; Trey Postage, Frankfort Adena, 5-11, Sr., 12.0; Casey Moore, Piketon, 5-11, Sr., 16.5; Joe Giordano, Lynchburg-Clay, 6-4, Sr., 18.4; Kaden Coleman, Wheelersburg, 6-2, Sr., 16.1; Kendal Reynolds, Portsmouth, 6-2, Sr., 16.1; Matthew Gullett, Minford, 5-10, Sr., 14.8; Mitchell Hale, Oak Hill, 6-0, Jr., 16.0.

Third Team
Aron Davis, Nelsonville-York, 6-1, Sr., 16.7; Kollin Van Horn, Proctorville Fairland, 6-7, Jr., 11.8; Elijah Adams, South Point, 6-0, Sr., 12.7; Jeb Jones, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-2, Jr., 10.0; DeAndre Viney, Chillicothe Huntington, 6-2, Sr., 13.8; Rex Hartman, Chillicothe Southeastern, 6-0, Jr., 9.6; Blake Rigdon, Sardinia Eastern Brown, 6-0, Sr., 14.0; Garyn Purdy, Sardinia Eastern Brown, 6-2, Jr., 13.0; Craig Horton, West Union, 6-4, Sr., 8.3; Patrick England, Seaman North Adams, 5-9, Sr., 9.7; Eric Taylor, Crooksville, 6-5, So., 11.6; D.J. Eley, Portsmouth, 5-8, Jr., 7.1; Tre Patrick, West Portsmouth Portsmouth West, 6-1, Sr., 12.7; Kyle Leslie, McDermott Northwest, 6-4, Jr., 12.2; Matt Simpson, Wellston, 6-5, Jr., 14.8; Nolan Carroll, Oak Hill, 6-2, Jr., 13.0.
Special Mention
Matt Jude, Williamsport Westfall; Ryan Bryant, Ironton; Logan Wade, South Point; Aaron Music, Coal Grove Dawson-Bryant; Andrew Brauner, Bainbridge Paint Valley; Daniel Bakenhaster, Frankfort Adena; Elijah McCloskey, Chillicothe Huntington; Travis Veach, Piketon; Aaron Benson, Chillicothe Southeastern; Darby Pillow, Chillicothe Zane Trace; Isaac Beam, Chillicothe Zane Trace; Cole Lowery, Wheelersburg; Reece Johnson, Portsmouth; Simon Thoroughman, Minford; Tanner Cunningham, Lucasville Valley; Casey McComas, Chesapeake; Dustin O’Neal, Crooksville; Luke Kish, Albany Alexander; Hunter Edwards, Nelsonville-York.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2016 News Democrat