Linda M Lawson Margaret G Newkirk Gregory R Dunn Sandra L Haitz Wesley A Cooper Everette F Donell Lady Broncos move to SW District Div. II finals Lady Rockets top Cincy Christian 22-1 to earn berth in district finals Lady Warriors head to SE District Div. III finals with win over Gallia SW District Track and Field Tourney action gets underway Russell E Conn Robert T Fisher Philip L Paeltz David Beals Gregory A Smith II William G Mullinnix Patricia Ogden Brittany Stykes remembered by friends and family 2018 county budget could be cut by up to ten percent Georgetown Police Chief updates council Over 40 vendors, crafters at 2017 Annual Craft Show Cropper’s time as GHS girls basketball coach expected to end after 21 years at the helm Barnes’ perfect game and big hits lead Lady Broncos to round one sectional win Broncos advance in sectional play with win over Mt. Healthy Kenny B Williams Stephen E Marcum Christopher J Lovett Brandon M Traylor Gaslight renovations set to begin Ripley students view mock crash at school ‘Angela’s Curbside Cuisine’ taking area by storm Fisher sentenced to 17 years for child porn possession Fundraiser for Russellville 200th Celebration May 6 Warriors claim SHAC Div. I title in ‘run rule’ fashion Vilvens’ grand slam caps off Lady Rockets’ win over G’town Rockets lead SHAC Div. II at 9-4 WBHS dedicates new softball press box Rodney E Berry Charles D Rice Jr Erma D Painter Alma Cordes Ronald D Latham Some Georgetown School staff members will be armed this fall Local Democrats host Jerry Springer at dinner Chamber of Commerce discusses development Gerald P Morel Lady Broncos capture softball program’s 5th straight SBAAC American Division title Warriors on top in SHAC Division I standings Lady Broncos take first in Western Brown Track Invite Rockets leading way in SHAC Div. II James E Newman Paul E Funk Alan Hanselman Robert V Nash III Frances L Poole Minnie E Fisher Donovan M Pope Irvin E Stiens Myrtle L Lane Ralph L Davidson August J Pace Carl R Brown Phyllis J Beard Lady G-Men complete sweep of Tigers in SBAAC Nat’l Division G-Men pluck Cardinals, 6-4 Warriors climb to 4-1 in SHAC with victory over North Adams Broncos rally in 7th for 5-4 win over Batavia Blue Jays still in search of first win Three million dollar jail expansion planned Higginsport enforcing speed with camera Unemployment rate falls in county, southern Ohio Varnau not restricted from talking online about Goldson case Rockets fall to 4-1 in SHAC with loss to North Adams Bronco tennis team tops Bethel-Tate, 5-0 Lady G-Men rise to 7-4 with win at Goshen Lady Broncos’ big bats hammer out 11-0 win over Batavia G-Men showing improvement Keith Shouse Diane L Steele August Hensley Louise R Murrell Fire strikes Mt. Orab Bible Baptist Church Grant Days 2017 attractions Man accused of sex crime, giving pot to kids Ten indicted by Brown County Grand Jury 5th Annual Rick Eagan Memorial 5K Run/Walk coming up in May Birds of Prey Three sentenced in common pleas court John H Young II Sally A Gibson Barbara Burris Mary Ann Napier Martha L Newland Marlene Thompson Patricia A Firrell Kellie J Berry Mt. Orab, Hamersville students take part in ‘Hoops for Heart’ Eastern players take part in District 14 All-Star Games DeWine meets with local officials Eastern Superintendent praises students accomplishments during board meeting

Altman claims 170-pound district title

ERIC ALTMAN

Seven Bronco wrestlers advance to Div. II State Tourney –

Seven members of the Western Brown High School varsity wrestling team are headed to the OHSAA Division II State Wrestling Tournament after placing in the top four of their weight classes while competing in the Southwest District Division II Tournament at Wilmington High School held March 3-4.

The Broncos finished runner-up in team competition at the district tourney with a score of 164. Graham Local topped all teams with a score of 321.5.

The Western Brown Broncos had one district champion in individual competition. Bronco junior Eric Altman won the 170-pound weight class, winning a narrow 2-0 decision over Anthony Tissandier of Clinton-Massie in the championship round.

Western Brown senior Jake Henderson placed second overall in the 152-pound weight class at the district tourney in Wilmington to earn a trip to state.

Henderson defeated Talawanda’s Sean Mondello by 10-1 major decision in the district semifinals but suffered a 13-0 loss by major decision to Graham’s Rocky Jordan in the championship bout.

Western Brown junior Jedidiah Marlow placed second overall in the 106-pound weight class to earn a berth in the state tournament. Marlow pinned Valley View’s Joey Dima for a win in the 106-pound semifinals, but fell to Graham’s Tanner Jordan by a 7-0 decision in the championship bout.

Western Brown junior Brandon Lucas placed third overall in the 113-pound weight class to qualify for the state tourney.

Western Brown junior Seth Taylor placed third in the 120-pound weight class to advance to the state tourney.

Western Brown sophomore Tanner Donathan placed third in the 126-pound weight class in the district tourney to earn a trip to state.

Western Brown junior Jordan Hamblin placed third in the 132-pound weight class to earn a berth in the state tourney.

The OHSAA State Wrestling Tournament is scheduled to take place March 9-11 at Ohio State University’s Jerome Schottenstein Center in Columbus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2016 News Democrat