Stella M Glasscock Ellen L Gelter Alverda T Guillermin Justin N Beach EHS dedicates ‘Kiser Court’ SBAAC awards First Team football all-stars, winning teams Sizer earns SBAAC American Division Volleyball Player of Year honors for 3rd straight year Broncos to host Blue Jays for OHSAA ‘Jimmy Young’ Foundation Game, Nov. 17 Vern W Kidd Jr Brown County Election Results – 2017 Michael D Hines Raymond W Napier Leslie E Boyle Gary L Barber Meth makes a comeback The bomber crash of 1944 4-H holds ‘shootout’ with BCSO County jobless rate falls Russell K Wolfer SHAC recognizes volleyball all-stars SHAC cross country all-stars take home awards Eastern girls finish runner-up in SHAC golf standings Week 10 football roundup Kathleen J Bright Sister Marjean Clement Veterans Service Office Moves G’town FFA has great fair Bald Eagles spotted 2017 Celebration of Lights being planned Eight indicted by grand jury Carlos L Beck Georgetown XC teams qualify for regional championship meet Warriors advance to Div. II Regional Meet Lady Rockets reach end to successful volleyball season Week nine football roundup Lady Warriors regional bound Amy J Caudill Bertha Lindsey Bobby S Conley Body found in ditch, investigation underway Former Aberdeen Fiscal Officer pleads guilty Keeping kids safe on the school bus Mary E Hahn Gary R Cornette Week 8 football roundup Notable soccer season reaches end for G-Men Lady Broncos are SBAAC American Division XC champs SHAC XC title goes to Lady Warriors Arthur Smith Eugene M Jennings Jr Billy R Kilgore Sr Carol D Roberts Thelma L Gray Sheriff Ellis meets President Trump Quarter Auction to pay for fire engine restoration Upcoming Quarter Raffle, Oct. 14 to benefit PRC Man found dead in ditch Rev Alvin B Woodruff Jackson L Russell Lady Broncos bring home 11th SBAAC American Division title in 12 years Lady Rockets wrap up regular season Warriors rally for win Broncos make it two in a row Helen L Whalen Veterans saluted at the Brown County Fair Fayetteville cancels school after threat Tommy J Stamper Sue Day Broncos move closer to SBAAC American Division title Lady G-Men working hard, showing improvement Sports complex soon to open in Mt. Orab Week 6 football roundup H Ray Warnock Jennings faces multiple sex offenses Georgetown nears water system completion Bible Baptist Barbeque brings big crowd Linda Taylor Rene Sizemore-Dahlheimer Eugene Snider Eric Workman Gregory Terry Edith M Moore Eileen Womacks Michael C Jennings Janice K Brunner Cheer squads compete at ‘Little State Fair’ Truck, tractor pulls draw a crowd at Brown County Fair Week 5 football roundup Lady Broncos rise to 11-6 with win over Batavia Broncos buck Clinton-Massie, Goshen James H Boyd Warren A Stanley Jane R Ernst Darrell F Anderson James W Ball Jr June R Paul Robert Kattine Tony W Ratliff Carroll G Boothby Sawyers details revealed in court filing

Election upset

In a stunning upset, veteran teacher and former Eastern Brown School District Athletic Director Lowell Richey won election on to the Eastern School Board of Education, ousting incumbent Vernon Creighton.

According to the Brown County Board of Election’s unofficial election night total, Richey amassed 1,585 votes, good for more than 28 percent of the total of 5,594 votes compiled for the school board election. He’s joined on the school board by incumbents Martin Yockey (26 percent, 1,467 votes) and Ken Kelch (23.5 percent, 1,316 votes).

Creighton, who earned a respectable 1,226 votes, lost by just 90 votes.

In Fayetteville, with only 150 votes counted for, Randall Carson won election for mayor, beating interim Mayor Bob Campbell by six votes. Carson earned 49 total votes.

Joining him on village council in Fayetteville is Edward Coleman and James McMullan.

In the Western Brown School Board of Education race, JoAnn Hildebrandt finished first, followed by fellow incumbent Richey Pride and newcomer Brian Rhoades. Shane Bishop lost by 31 votes.

In contested township elections, Mike Foster won the Pike Township trustee race by more than 110 votes, picking up 41 percent of the total vote of more than 1,000 cast ballots. Gary Gray was re-elected trustee in Pleasant Township, Eric Gray beat Dallas Huff by seven votes in Byrd Township, and Kathy Dingus picked up 49 percent of the vote to be named Sterling Township Trustee, beating out Dan Frazier and Barbara Watson.

Ripley Mayor Tom Leonard won re-election in a close race, winning by 41 votes over Scott Eagan, while Tiffany Regenstein and Bill Taylor won election to village council, beating out incumbent Linda South.

Both Georgetown Mayor Dale Cahall and Mt. Orab Mayor Bruce Lunsford won re-election unopposed.

Below are a list of candidates for mayor, council, township trustee, and more. Winners of each race are in bold.

VILLAGES

Aberdeen – Mayor and two council seats

Mayor – Jason Phillips

Council – Billie J Eitel

Council – Tony Combess

Council – Wanda Perraut

Fayetteville – Mayor, two council seats and clerk/treasurer

Mayor – James J Thery, Sr

Mayor – Randall Carson

Mayor – Robert Aubry

Mayor – Bob Campbell

Mayor – Jody F Edwards

Mayor – Tina Houk

Council – James W McMullen

Council – Edward E Coleman

Council – Robert R Williams

Clerk/Treas – Barbara J Kiley

Georgetown – Mayor and two council seats

Mayor – Dale E Cahall

Council – Virginia Colwell

Council – Kelley Campbell Jr. (Write-In)

Hamersville – Mayor, three council seats and two board of public affairs

Mayor – Betty Kirkpatrick

Council – Kimberly M Budke

PBA – Megan Treadwell

PBA – Steven Ernst

Higginsport – Mayor and two council seats

Mayor – Eddie Crawford, Jr

Council – Karen Burchwell

Council – Jennifer Elliott

Council – Patrick Elliott

Mt. Orab – Mayor, two council seats and two board of public affairs

Mayor – Bruce Lunsford

Council – Fred Hansen

Council – Woody Whittington

BPA – Robert E Meyer

BPA – Michael K Kirk

Ripley – Mayor and two council seats

Mayor – Scotty Eagan

Mayor – Tom Leonard

Council – Judy Brooks

Council – Kathy Lynn Lewis

Council – Tiffany Regenstein

Council – Linda South

Council – William Taylor III

Russellville – Mayor and two council seats

Mayor – Amy Rau (Write-In)

Council – Brenda Weatherspoon

Council – Alyssa Woollard

Sardinia – Mayor and two council seats

Mayor – Todd Bumbalough

Council – John G Hudepohl

Council – Bill North

TOWNSHIPS

Byrd – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Connie Scott

Trustee – Dallas R Huff

Trustee – Eric R Gray

Clark – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Tammie Sue Ogle

Trustee – Steven A Wallace

Eagle – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Donna Young

Trustee – Joseph M Purdy

Franklin – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Tracy Berry

Fiscal Officer – Charlotte Gifford

Fiscal Officer – David Daniel

Trustee – Frank Fussnecker

Green – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Pam Campbell

Trustee – Daren Howser

Huntington – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Alisa Applegate

Trustee – Randy L Ginn

Jackson – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Warren G Wagner

Trustee – Danny Smith

Jefferson – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Sandra Best

Trustee – Jeff Johnson

Lewis – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Troy R Farrell

Trustee – Robert Starrett

Perry – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Lisa C Tussey

Trustee – William Pritchard

Pike – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Jenny Lind Conrad

Trustee – Michael Foster

Trustee – Mike Ober

Trustee – Harmon Sizemore

Pleasant – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Lori E Drake

Trustee – Gary L Gray

Trustee – Mike Napier

Scott – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Joni G Wallace

Fiscal Officer – Linda Reyes

Trustee – Tommy Vaughn

Sterling – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Marilyn J Lawrence

Trustee – Kathy A Dingus

Trustee – Dan Frazier

Trustee – Barbara Watson

Union – Trustee and Fiscal Officer

Fiscal Officer – Angela Hauke

Trustee – Richard Haitz

Trustee – Mike Darnall

Washington – Trustee and Fiscal Officer

Trustee – John Corboy

SCHOOL BOARDS

Brown County ESC – tw
o seats

Jim Ferguson

Bryan Mount

Eastern – three seats and one unexpired term ending 12-13-17

Deborah Forsythe (unexpired term)

Vernon E Creighton

Kenneth W Kelch

Lowell Richey

Martin L Yockey

Fayetteville-Perry – three seats

Kathleen Johnson

Angela C Murphy

Craig Smucker

Georgetown Exempted – two seats

Ray Virost

Jeff Donohoo

Ripley-Union-Lewis-Huntington – two seats

Jeffrey T Cluxton

Jeff Wilson

Western Brown – three seats

Shane Bishop

JoAnn Hildebrandt

Richey Pride

Brian Rhodes

Georgetown residents vote on November 3 for local and state issues on election day.
http://newsdemocrat.com/wp-content/uploads/2015/11/web1_GeorgetownPollingPlace2-2015-DanielKarell-.jpgGeorgetown residents vote on November 3 for local and state issues on election day.

Brown County citizens cast their ballots on November 3 in the 2015 General Election
http://newsdemocrat.com/wp-content/uploads/2015/11/web1_GeorgetownPolling2015-DanielKarell-.jpgBrown County citizens cast their ballots on November 3 in the 2015 General Election
Lowell Richey beat out field to earn seat on Eastern school board, Carson wins election in Fayetteville

By Daniel Karell

dkarell@civitasmedia.com

Reach Daniel Karell at 937-378-6161. Follow him on Twitter @GNDKarell

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2016 News Democrat