Local athletes advance to track and field regionals SBAAC awards baseball, softball, boys track and field First Team all-stars SHAC awards baseball all-stars Lady Broncos finish as SW District Div. II runner-up Lady Warriors cap off season as SE District Div. III runner-up Impressive post-season tourney run reaches end for Lady Rockets Rose M Crone Thousands visit Traveling Vietnam Veteran’s Memorial Wall Strategies discussed to join Maysville/Mason County KY with Brown Co. communities for economic growth Road and bridge work planned in county Linda M Lawson Margaret G Newkirk Gregory R Dunn Sandra L Haitz Wesley A Cooper Everette F Donell Lady Broncos move to SW District Div. II finals Lady Rockets top Cincy Christian 22-1 to earn berth in district finals Lady Warriors head to SE District Div. III finals with win over Gallia SW District Track and Field Tourney action gets underway Russell E Conn Robert T Fisher Philip L Paeltz David Beals Gregory A Smith II William G Mullinnix Patricia Ogden Brittany Stykes remembered by friends and family 2018 county budget could be cut by up to ten percent Georgetown Police Chief updates council Over 40 vendors, crafters at 2017 Annual Craft Show Cropper’s time as GHS girls basketball coach expected to end after 21 years at the helm Barnes’ perfect game and big hits lead Lady Broncos to round one sectional win Broncos advance in sectional play with win over Mt. Healthy Kenny B Williams Stephen E Marcum Christopher J Lovett Brandon M Traylor Gaslight renovations set to begin Ripley students view mock crash at school ‘Angela’s Curbside Cuisine’ taking area by storm Fisher sentenced to 17 years for child porn possession Fundraiser for Russellville 200th Celebration May 6 Warriors claim SHAC Div. I title in ‘run rule’ fashion Vilvens’ grand slam caps off Lady Rockets’ win over G’town Rockets lead SHAC Div. II at 9-4 WBHS dedicates new softball press box Rodney E Berry Charles D Rice Jr Erma D Painter Alma Cordes Ronald D Latham Some Georgetown School staff members will be armed this fall Local Democrats host Jerry Springer at dinner Chamber of Commerce discusses development Gerald P Morel Lady Broncos capture softball program’s 5th straight SBAAC American Division title Warriors on top in SHAC Division I standings Lady Broncos take first in Western Brown Track Invite Rockets leading way in SHAC Div. II James E Newman Paul E Funk Alan Hanselman Robert V Nash III Frances L Poole Minnie E Fisher Donovan M Pope Irvin E Stiens Myrtle L Lane Ralph L Davidson August J Pace Carl R Brown Phyllis J Beard Lady G-Men complete sweep of Tigers in SBAAC Nat’l Division G-Men pluck Cardinals, 6-4 Warriors climb to 4-1 in SHAC with victory over North Adams Broncos rally in 7th for 5-4 win over Batavia Blue Jays still in search of first win Three million dollar jail expansion planned Higginsport enforcing speed with camera Unemployment rate falls in county, southern Ohio Varnau not restricted from talking online about Goldson case Rockets fall to 4-1 in SHAC with loss to North Adams Bronco tennis team tops Bethel-Tate, 5-0 Lady G-Men rise to 7-4 with win at Goshen Lady Broncos’ big bats hammer out 11-0 win over Batavia G-Men showing improvement Keith Shouse Diane L Steele August Hensley Louise R Murrell Fire strikes Mt. Orab Bible Baptist Church Grant Days 2017 attractions Man accused of sex crime, giving pot to kids Ten indicted by Brown County Grand Jury 5th Annual Rick Eagan Memorial 5K Run/Walk coming up in May Birds of Prey Three sentenced in common pleas court John H Young II Sally A Gibson

Ballot packed with candidates

Election season is heating up in Brown County.

Although much of the national media is focused on the 2016 presidential election, a number of important races are set to be contested back home this November, including electing new mayors, members of village councils, township officers, and members of the school Boards of Education.

Here’s a closer look at those running for election in Brown County this fall.

Villages:

Aberdeen

Mayor: Jason Phillips

Council (2 seats): Billie Eitel, Wanda Perraut, Tony Combess

Fayetteville

Mayor: James J Thery Sr., Randy Carson, Robert Aubry, Jody Edwards, Tina Houck, Robert Williams, Robert J Campbell

Council (2 seats): Ed Coleman, Frank South, James W. McMullen

Clerk/Treasurer: Barbara Kiley

Georgetown

Mayor: Dale Cahall

Council (2 seats): Virginia L. Colwell

Hamersville

Mayor: Betty Kirkpatrick

Council (3 seats): Kimberly Budke

Board of Public Affairs (2 seats): Megan Treadwell

Higginsport

Mayor: Eddie G. Crawford

Council (2 seats): Patrick Elliott, Jennifer Elliott, Karen Burchwell

Mt. Orab

Mayor: Bruce Lunsford

Council (2 seats): William “Woody” Whittington, Frederick Hansen

Board of Public Affairs (2 seats): Robert Meyer, Michael K. Kirk

Ripley

Mayor: Thomas Leonard, Dallas Kratzer, Matt Bradford, Scotty Eagen

Council (2 seats): Linda South, Tiffany Regenstein, Judy Brooks, Kathy Lewis, William Taylor III

Russellville

Mayor: Jeff Music, Donald L. Salisbury

Council (2 seats): Brenda Weatherspoon, Jerry England, Amy Rau, Alyssa Woollard

Sardinia

Mayor: Todd Bumbalough

Council (2 seats): John G. Hudepohl, Bill North

Townships:

Byrd

Trustee: Dallas Huff, Brian Day, Eric Gray

Fiscal Officer: Connie Scott

Clark

Trustee: Steven Wallace

Fiscal Officer: Tammy Ogle

Eagle

Trustee: Joseph M. Purdy

Fiscal Officer: Donna Young

Franklin

Trustee: Frank Fussnecker

Fiscal Officer: Charlotte Gifford, Tracy Berry

Green

Trustee: Daren Howser

Fiscal Officer: Pam Campbell

Huntington

Trustee: Randy Ginn

Fiscal Officer: Alisa Applegate

Jackson

Trustee: Danny Smith

Fiscal Officer: Warren Wagner

Jefferson

Trustee: John Jeff Johnson

Fiscal Officer: Sandra Best

Lewis

Trustee: Robert Starrett

Fiscal Officer: Troy Farrell

Perry

Trustee: William Pritchard

Fiscal Officer: Lisa Tussey

Pike

Trustee: Mike Ober, Michael Foster, Harmon Sizemore

Fiscal Officer: Jenny Lind Conrad

Pleasant

Trustee: Mike Napier, Jordan Kattine, Gary Gray

Fiscal Officer: Lori Drake

Scott

Trustee: Tommy Vaughn

Fiscal Officer: Joni G. Wallace

Sterling

Trustee: Barbara Watson, Kathy Dingus, Dan Frazier

Fiscal Officer: Marilyn Lawrence

Union

Trustee: Stanley McCleese, Richard Haitz, Michael Darnell

Fiscal Officer: Angela C. Hauke

Washington

Trustee: John Corboy

Board of Education:

Brown County Educational Services Center (2 seats)

Jim Ferguson, Bryan Mount, Brian Ruckel

Eastern Brown (3 seats)

Lowell Richey, Martin Yockey, Deborah Forsythe, Ken Kelch, Vernon Creighton

Fayetteville-Perry (3 seats)

Jessie Johnson, Angela Murphy, Craig Smucker

Georgetown (2 seats)

Ray Virost, Cory Cahall, Jeff Donohoo

Ripley-Union-Lewis-Huntington (2 seats)

Jeff Wilson, Jeff Cluxton

Western Brown (3 seats)

Richard E. Pride II, JoAnn Hildebrandt, Brian Rhodes, Shane Bishop

Mt. Orab Mayor Bruce Lunsford will be up for re-election in the November election.
http://newsdemocrat.com/wp-content/uploads/2015/08/web1_MtOrabVC81914-Lunsford-DanKarell-.jpgMt. Orab Mayor Bruce Lunsford will be up for re-election in the November election. Daniel Karell | News Democrat

Georgetown mayor Dale Cahall has filed for re-election in the November election.
http://newsdemocrat.com/wp-content/uploads/2015/08/web1_DaleCahallElection1.jpgGeorgetown mayor Dale Cahall has filed for re-election in the November election. Daniel Karell | News Democrat
Spots filled for November elections

By Daniel Karell

dkarell@civitasmedia.com

Reach Daniel Karell at 937-378-6161. Follow him on Twitter @GNDKarell

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2016 News Democrat